مشاوره استراتژی

مدیران حرفه‌ای هیچ‌گاه اهمیت استفاده از مشاور در زمینه‌های مختلف را دست کم نمی‌گیرند. مشاوران به واسطه مواجهه با طیف وسیعی از مسائل در سازمان‌های گوناگون، از دانش حل مسئله برخوردارند و می‌توانند با انتقال دانش و تجربه‌شان به سازمان، به مدیران کمک کنند تا مسائل سازمان را از زوایای متفاوتی مورد توجه قرار دهند و به راه‌حل‌های جدیدی دست پیدا کنند. با این همه، گاهی برداشت‌های اشتباهی از مشاوره وجود دارد و سازمان‌ها با مشاوره‌های تجویزگرایانه، گزارش‌های حجیم و بی‌فایده و جلسات فرم‌پرکنی مواجه می‌شوند. مشاوره استراتژی ترکیبی از علم و هنر تشخیص موقعیت و جایگاه منحصر به فرد سازمان در محیط کسب‌وکار و تصمیم‌سازی‌های استراتژیک متناسب با این تشخیص است. مشاور استراتژی تصمیم‌ساز است، نه تصمیم‌گیرنده. بنابراین نباید و نمی‌تواند یک نسخه واحد را برای همه سازمان‌ها تجویز کند.

مشاوره استراتژی در ریتون با این منطق شکل گرفته است و تفاوت فراوانی با خدمات رایج مشاوران دارد. ریتون مکان هندسی نقاطی است که بیشترین فاصله را با تحلیل‌های سطحی، ساده‌انگارانه، فرم‌پرکن و گزارش‌ساز دارند. ما پیش از هر اقدامی بر شناخت مسائل سازمان تمرکز می‌کنیم و با توجه به نتایج حاصل از این شناخت، به طراحی راهکارهای اختصاصی می‌پردازیم. در فرایند مشاوره استراتژی نیز به اصول زیر پایبندیم:

 • ما پیش از هر کاری، به روایت کردن مسئله‌های سازمان می‌پردازیم تا از واقع‌گرایی و کارآمدی مشاوره‌های‌مان اطمینان حاصل کنیم.
 • ما به فرایند مشاوره به عنوان یک طراحی نگاه می‌کنیم و برای هر سازمان طرح خاص همان سازمان را در پیش می‌گیریم.
 • ما اصالت را به حل مسئله می‌دهیم و معتقدیم گزارش‌ها و کتابچه‌های حجیم نمی‌توانند کمک به حل مسئله‌ها کنند.
 • ما روی تعداد محدودی از زمینه‌های مشاوره تمرکز کرده‌ایم تا بتوانیم راهکارهای واقعی به سازمان‌ها بدهیم.

در صورتی که تمایل دارید درباره مشاوره استراتژی ریتون اطلاعات بیشتری داشته باشید، با ما تماس بگیرید. تیم مشاوران ریتون در اولین گام، جلسه‌ای را برای گپ‌و‌گفت با شما خواهند داشت و خروجی این جلسه می‌تواند در تصمیم‌گیری برای خدمات مشاوره کمک‌کننده باشد.

 1. 1
  ریتون در چه زمینه‌هایی مشاوره استراتژی می‌دهد؟

  ما سازمان شما را از دریچه استراتژی، طراحی ساختار و توسعه کسب‌وکار می‌نگریم، بنابراین فقط می‌توانیم در این سه زمینه برای سازمان شما ارزش‌آفرین باشیم. تیم مشاوران ما تجربیات متعددی از اجرای پروژه‌های استراتژی، طرحی ساختار و توسعه کسب‌وکار در طیف وسیعی از صنایع دارند، اما معتقدیم دامنه اثرگذاری‌مان در شرکت‌های چند کسب‌وکاره (هلدینگ‌ها) و صنایع انرژی (نفت و گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر، تجهیزات مهندسی)، پیمانکاری (پیمانکاری عمومی، شرکت‌های پروژه‌محور)، سلامت (داروسازی، خدمات بهداشتی، تجهیزات پزشکی) و خدمات مالی (بانک، بیمه، بازار سرمایه) بیشتر است.

 2. 2
  فرایند مشاوره استراتژی در ریتون چگونه پیش می‌رود؟

  ما هرگز پروپوزال و شرح خدمات از پیش تدوین‌شده‌ای به کارفرماهای‌مان نمی‌دهیم. اولین گام مشاوره استراتژی گروه ریتون، برگزاری یک جلسه گپ‌و‌گفت با شماست تا با صورت مسئله‌ها و چالش‌های ویژه سازمان‌تان آشنا شویم. پس از آن، جمع‌بندی اولیه‌ای از رویکردمان برای حل این مسئله‌ها را با شما در میان می‌گذاریم و روال نظام‌مندی برای فرایند مشاوره به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 3. 3
  چگونه می‌شود با کارفرمایان قبلی ریتون ارتباط گرفت؟

  ما هم مانند شرکت‌های بین‌المللی مشاوره مدیریت، فهرست کارفرمایان قبلی‌مان را افشا نمی‌کنیم! امانت‌داری و حفظ اسرار کسب‌وکار کارفرماهای قبلی و فعلی‌مان یک قاعده طلایی است و بر این باوریم که برای انتخاب مشاور، امانت‌داری معیار مهم‌تری نسبت به اسم و رسم کارفرماهای مشاور است.

 4. 4
  چگونه می‌توانیم از خدمات مشاوره ریتون استفاده کنیم؟

  پیش از هر اقدامی، لازم است گپ‌وگفت دوستانه‌ای درباره مسائل و شرایط‌ سازمان‌تان با هم داشته باشیم. بنابر تجربه‌مان، این جلسات هنگامی به نتیجه مطلوب می‌رسند که با حضور مدیر ارشد سازمان همراه باشند. برای هماهنگی و برنامه‌ریزی این جلسه با ما تماس بگیرید.

سایر خدمات